BUDÍČEK, MESTO KOŠICE!
18.01.2022
BUDÍČEK, MESTO KOŠICE!

ÚTVAR HLAVNÉHO ARCHITEKTA,  PREBERTE SA! SNAŽÍM SA VÁM ZNOVU UŠETRIŤ FINANCIE! LEBO KEĎ SA NEPREBERIETE, TAK DOTÁCIA HOKEJOVÉMU KLUBU HK Sršne Košice a Aréne Sršňov vo výške 306 000 EUR ZO STRANY FONDU NA PODPORU ŠPORTU sa nevyčerpá a prepadne. S neposkytnutím dotácie padá aj výstavba multifunkčnej športovej haly!!!

Poďme však pekne po poriadku - Marek Mergleský – predseda hokejového mládežníckeho klubu HK Sršne Košice a majiteľ Arény Sršňov.

"Áno, som maximálne nahnevaný na prístup mestskej časti KVP a mesta Košice. Vystaval som a od roku 2016 prevádzkujem zimný štadión Aréna Sršňov. Mám úvery, ktoré napriek posledným dvom pandemickým sezónam, síce s odretými ušami, ale úspešne splácam. Organizujem činnosť mládežníckeho hokejového klubu HK Sršne Košice, v ktorom dnes pravidelne športuje už viac ako 300 detí vo veku od  4 do 12 rokov. Každým rokom nám narastá počet detí o jednu kategóriu, čomu sa veľmi teším. So stúpajúcim počtom detí mi však rastú aj náklady na zabezpečenie činnosti klubu. Či už sú to výplaty trénerom, zabezpečenie dostatku ľadu na tréningy a zápasy, výjazdy autobusov na zápasy, nákup pomôcok, tréningových a zápasových dresov, štucní až po celkovú organizáciu klubu. Aby som to všetko zabezpečil, stojí to obrovské množstvo času, práce a hlavne zháňania financií.

Mestu Košice som tri roky platil ročne za to, že som postavil športovisko, daň z nehnuteľnosti vo výške 5 850 Eur, ďalšie dva roky za nového vedenia primátora p. Polačeka platím už zvýšenú daň a to vo výške 9 950 Eur. Čo už, nech majú. Trochu smutné. Mestu Košice som ušetril 3,0 mil. EUR na výstavbu zimného štadióna a celého školského areálu, o ktorí sa tu dennodenne už šesť rokov starám a prevádzkové náklady vo výške 350 000 EUR ročne platím tiež ja.  Dajú mi ročne na činnosť klubu 1 200 Eur, ale neplačem. Nech majú.

Pandémia? 5 mesiacov z roku 2021 som zatvorený, žiadam mesto primerane za 5 mesiacov odpustiť daň, odpíšu mi, nedá sa. Pošlem im 10 000 Eur daň a oni si vystavajú klzisko v mestskom parku a dajú ľad zadarmo. Nech dajú. Nech ľudia majú.

V hokejovom klube mi rastie počet detí. Teší ma to a je to aj jeden z dôvodov, prečo to ťahám. Máme vytvorenú hokejovú materskú škôlku priamo na zimnom štadióne. Máme vytvorené, ako len jeden so siedmych klubov na Slovensku športové hokejové triedy na susednej škole ZŠ Drábova, ktorá sa nachádza len 30 m od štadióna. V triedach po 30 detí. Spolupráca funguje ukážkovo a ideme príkladom pre ostatné hokejové kluby. V každej kategórii sme po 6 rokoch činnosti klubu na prvej a druhej priečke. Super. Na druhej strane, nemáme dostatok ľadovej plochy a ak ostaneme pri jednej hale, tak do dvoch rokov to tu s klubom budem nútený zatvoriť.

Cestou ako nezatvoriť a 350 detí neposlať k mobilom a na ulicu, je postaviť druhú halu. Napriek ťažkým pandemickým dvom rokom a skokovému nárastu cien  stavebných materiálov, ceny práce, ceny elektrickej energie, potrebnej pre chod celého areálu, som sa rozhodol, že chcem ísť s hokejovým klubom ďalej a nevychovávať hokejistov len do 14 rokov. Mám v pláne ísť ďalej, kadeti, dorast, junior, 1.liga mužov a možno ... uvidíme. Ak chceme aj mužov, potrebujeme v druhej hale hľadisko. Ideálne min. pre 2 500 divákov, vďaka ktorému vieme naplniť halu a sčasti si zarobiť na mužský hokej. Pretože bez financií zo vstupného to nepôjde. Viď v pandémii odložené mužské hokejové zápasy v extralige 26.12.2021 a možnému ukončeniu profi hokeja v tejto sezóne na Slovensku, pretože bez divákov sa to finančne dlhodobo nedá ťahať.  Muži sú pre nás potrební, naše deti potrebujú vzory a ja ich tiež po 15 rokoch strávených v našom hokejovom klube HK Sršne Košice nedokážem pustiť na ulicu. Nemalo by to hlavu a ani pätu. Bolo by to mrhanie časom a peniazmi.

Preto som už viac ako pred rokom a pol pripravil štúdiu  dostavby nášho areálu s druhou ľadovou plochou a zázemím.

Dňa 27.12.2020 som ju predložil na mestskú časť KVP, kde som žiadal o odsúhlasenie. Mestská časť po 6 mesiacoch motania súhlasila, avšak podmienkou je postaviť podzemné parkovisko pod halou. Zaujímavé. Mesto Košice po dostavbe futbalovej arény, ktorá bude mať 12 658 divákov, má parkoviská na voľnom priestranstve pre 375 áut. Ja pri výstavbe druhej haly mám riešiť podzemné parkovisko a tiež vonkajšie parkoviská spolu pre 300 áut. Ešte raz, pomerovo na nový košický futbalový štadión, pri kapacite mojej novo navrhovanej haly pre 2500 divákov, by som  mal mať 74 parkovacích miest. Kde je tu transparentnosť. Pýtam sa, prečo rovnaké podmienky ako mesto nemôže mať aj súkromník, ktorý chce investovať do športoviska. Hovorím si, nestaviame Aupark biznis centrum, komerčné priestory, byty, ale bohumilú stavbu športoviska. Náklady na výstavbu druhej haly mi podzemným parkoviskom týmto narastú o viac ako 800 000 Eur, ale súhlasil som, lebo vôľa pokračovať a dať deťom priestor je väčšia.

Momentálne je však projekt už pol roka zabrzdený na Útvare hlavného architekta mesta Košice. Na predposlednom stretnutí to vyzeralo, že mesto Košice súhlasí. Prišiel nový pán architekt mesta, ktorí je vo funkcii 2 mesiace  (na prvom stretnutí nevedel, že na KVP nejde električka) a na poslednom stretnutí vyjadril nesúhlas. Vraj táto lokalita, vedľa štvorprúdovej cesty na okrajovej časti KVP nie je vhodná pre štadión s kapacitou 2 500 divákov a máme si urobiť dopravný prieskum. K vyjdem z haly tak ma čakajú 4 pruhy tam aj späť. Dole pod Luníkom 9, štyri pruhy na Rožňavu, 4 pruhy na jazero a 4 pruhy do centra. Pýtam sa, máme vhodnejšiu lokalitu, kde je 6 pruhov?

Pýtam sa načo je na UHA oddelenie dopravy, keď nemá zmapované cesty na KVP a ja ho mám suplovať. Za čo tí ľudia berú prachy? Vraj si máme hľadať inú vhodnú plochu. Darmo mu vysvetľujem, že tu stojí jedna hala, tu stojí materská škôlka, základná škola, môže tu stáť stredná škola, funguje hokejový mládežnícky klub a máme prepojený športovo vzdelávací proces. Ide si furt svoje.

Mrzí ma to, lebo prvý krát som dostal od fondu na podporu športu pre hokejový klub a tiež Arénu Sršňov dotáciu vo výške viac ako 300 000 EUR na výstavbu haly a reálne hrozí, keď sa do mesiaca nedohodneme, že dotácia prepadne.

Bola by to veľká škoda a hokejový klub by som musel do dvoch rokov rozpustiť. Lebo robiť niečo na polovicu a potom to ukončiť, to ja neviem. To radšej nebudem robiť nič. Radšej to hodím na mesto. Vybudovali klzisko v mestskom parku s rozmermi 20 x 40 m, ľad dávajú zdarma, nech si zoberú pod seba klub s deťmi a nech si to nejak po cigánsky rozvíjajú. Tak im držím palce, veď mestá, obce, štát boli vždy najlepšími vlastníkmi a hospodármi.

Pre tých z vás, ktorí ste to dočítali až sem, nechcel som to tu vypisovať takto zhúrta. Mal som ohľadne tohto projektu 23 stretnutí s kompetentnými. Radšej idem potichu. Niekedy, sa však nedá a treba poukazovať na veci, ktoré nie sú správne.

Keď za rok sa pohnete s projektom športoviska o jedno vyjadrenie, tak je to minimálne na zamyslenie, ak nie na .......... .  

Mimochodom, viete prečo sa v Košiciach za posledné dva roky postavilo menej bytov ako v Senci, v mestečku s 20 000 obyvateľmi?  Podumajte, lebo títo úradníci mestskí si idú svoje.

Potom sa nečudujme, že Košice sú mesto, kde ceny bytov za rok vyskočili najviac na SK. Viem odbočil som, ale len tak kvôli zamysleniu.

Chcel som len poukázať na to, že robme veci s rozumom. Lebo robiť veci na polovicu nemá význam. Polovičných projektov tu už bolo neúrekom. Snáď sa nad tým niekto pozastaví a možno týmto pánom architektom, ktorí pred mesiacom prišiel na to, že na KVP električka nejazdí, pohne.

Nehnevajte sa na mňa. Ľudia, ktorí ma poznajú vedia, že ťahám veci do konca. Nezvyknem končiť s projektmi v polovici cesty, ale ja za týchto podmienok, strácam motiváciu a chuť pracovať ďalej pre deti a športovú verejnosť.  

Ďakujem.

Košice 17.1.2022

Marek Mergleský – predseda mládežníckeho hokejového klubu HK Sršne Košice.Sponzori