Správanie sa rodičov v hokeji - večná téma
23.09.2022
Správanie sa rodičov v hokeji – večná téma

Odpoveď M. Mergleského – predsedu HK Sršne Košice za neoprávnenú kritiku od dnes už bývalého rodiča z klubu HK Sršne Košice p. Gerdu.

Košice 20.09.2022
VEC: Odpoveď na článok:

"Keď som dával bol som jednička. Keď som povedal svoj názor, môjho staršieho syna vyhodil z klubu" status zverejnený p. Gerdom na soc. sieti Facebook dňa 16.9.2022.

Rozmýšľam, ako začať. Začnem asi tým, či mi veľa ľudí nakladá ?

Vlastne ani nie, vidia moju prácu a fandia jej. V SK hokeji nie je veľa ľudí, ktorí založia svoj vlastný rodinný dom, postavia deťom zimný štadión, založia mládežnícky hokejový klub a vedú deti k láske k hokeju. Podotýkam, že rozvoju mládežníckeho hokejového klubu a deťom sa venujem už viac ako 6 rokov bezplatne, často na úkor svojej rodiny, v rámci svojho voľného času, ktorý častokrát presahuje aj do ďalšieho pracovného času.

Vlastne na Slovensku takéhoto človeka v hokeji okrem mňa poznám len jedného a to J. Kentoša z Prešova.

Prechádza si podobnými problémami ako ja. V mládežníckom hokeji v  súťaži má dokonca dva kluby. Fandíme si navzájom a povzbudzujeme sa, napriek tomu, že sme konkurenčné kluby. Máme dobrú spoluprácu aj s ostatnými mládežníckymi hokejovými klubmi na Slovensku. Pred siedmimi rokmi bolo na východnom Slovensku v hokeji v mládežníckych kategóriách v súťaži riadenej SZĽH len 8 klubov. Dnes je ich aj vďaka mne, p. Kentošovi a ďalším klubom, už 17. Pardon dnes už len 16 (Igor Liba so svojou akadémiou po 10 rokoch činnosti svoj boj s veternými mlynmi pred mesiacom vzdal pre nedostatočné financovanie zo strany mesta a štátu. Jednou z vecí prečo skončil bolo aj zasahovanie rodičov do vnútorných záležitostí klubu).

Pre slovenský hokej je dobré, že vznikajú nové mládežnícke hokejové kluby.

17 – tým mládežníckym hokejovým klubom na mape východu sa čoskoro stane mesto Svidník, kde konečne zastrešili zimný štadión. Po rokoch stagnácie nám narastá členská základňa a budeme sa mať od čoho odraziť v mládežníckom hokeji.

Poďme však naspäť k veci.

Vlastne tento rok mi naložil len Vlado Gerda, rodič dvoch synov z nášho hokejového klubu HK Sršne Košice. Naložil mi za to, že sa koncom augusta 2022 v Aréne Sršňov odohral hokejový zápas medzi družstvom detí, našich štvrtákov, ktoré si vyskladali rodičia detí, prenajali si u mňa ľadovú plochu a odohrali prípravný zápas proti rovesníkom z Miškolca. Ml. syn p. Gerdu sa v tom zápase nešťastne zranil, keď ho nešťastnou náhodou ( nie úmyselným faulom ) priľahol  o dva roky starší protihráč. Na zápas bola privolaná záchranná zdravotná služba, ktorá chlapca odviezla do nemocnice. Nakoniec to našťastie nebolo nič vážne a chlapec už o dva dni opäť  trénoval.  

Avšak už v inom košickom hokejovom klube, pretože p. Gerda st. ho po nešťastnom zápase prehlásil do iného klubu.

p. Gerda st.  po zápase ešte v ten deň  v  skupine HP 4 viber medzi rodičmi v hokejovom klube HK Sršne Košice uverejnil správu:

V živote som nevidel, aby hral súper o 2 až 3 kategórie proti 9 ročným chlapcom. Už dlho som nevidel taký amaterizmus ako v Aréne Sršňov. Len tam doniesť peniaze a to je všetko. Žiadna tréningová metodika. Keď nedáš prídavné tréningy, tak klubový hokej stojí na hovno.

Ako predseda klubu HK Sršne Košice k odohratému zápasu podávam toto stanovisko:

Spomínaný prípravný zápas išiel mimo hokejového klubu HK Sršne Košice. Zápas si organizovali sami rodičia, ktorí si aj sami spoločne prenajali ľadovú plochu v Aréne Sršňov.  Na prvom zápase ešte v Miškolci sa náš tréner nezúčastnil a bolo to plne v kompetencii rodičov.

Na odvete u nás v Aréne Sršňov sa tréner nemal taktiež zúčastniť. Napokon však po prehováraní došiel. Avšak ako súkromná osoba.  Z trénerského a metodického  hľadiska bol pre nás tento zápas nezmysel, pretože na Slovensku sa hokej na začiatku štvrtého ročníka ZŠ nehrá na veľké ihrisko a venovať teraz tréningový čas učeniu napr. ofsajdu je nezmysel, keďže ako štvrtáci na hru na celej ploche hrať nebudeme. Vyhodnocovať preto prehru o 30 gólov a hádzať vinu na trénera a hokejový klub je scestné.

Do budúcna sa budú hráči zúčastňovať prípravných a súťažných zápasov už vždy len pod hlavičkou klubu, za účasti nášho trénera.

Ešte raz podotýkam, že spomínaný zápas si vybavili sami rodičia, preto kritika hokejového klubu HK Sršne Košice zo strany p. Gerdu  je scestná a nezakladá sa na pravde.

Na margo štartu zo strany súpera v zápase so 2 – 3 roky staršími hráčmi uvádzam nasledovné:

Naša skúsenosť hokejového klubu HK Sršne Košice v zápasoch proti družstvám z Maďarska a tiež z Poľska je taká, že väčšinou máme proti nim problém s tým, že tieto družstvá nasadzujú do zápasov oproti našim družstvám o rok až o dva roky starších hráčov. Jedna vec je, že Maďari a Poliaci hrajú ročníkovo. My podľa ročníka v škole. Druhá vec, či tým niečo sledujú, napr. svoje víťazstvo v zápase za každú cenu alebo niečo iné, nechám odpoveď na nich. V každom prípade, pokiaľ zápas organizuje náš hokejový klub, už vopred nášho zahraničného súpera upozorňujeme na dodržanie veku detí, aby sa nám nestávali podobné situácie.

Ml. synovi p. Gerdu ( tretiak na ZŠ )  bolo počas koronových časov umožnené v Aréne Sršňov počas "tretinkových" tréningov trénovať s našimi piatakmi, kde má staršieho syna. Súhlasili sme na základe tlaku p. Gerdu a po urgovaní mňa a trénera príslušnej kategórie z nášho hokejového klubu.

Jeho ml. syn teda trénoval s o dva roky staršími spoluhráčmi na základe jeho požiadavky. Vtedy to nevadilo.

Tento rok pred zahájením letnej prípravy p. Gerda za nami opäť prišiel a trval na tom,  aby jeho  mladší syn budúci tretiak základnej školy počas letnej prípravy 2022 trénoval s o dva roky starším bratom s našimi piatakmi. Dôvod bol ten, aby nemusel v dvoch rôznych časoch chodiť na tréningy. Napriek tomu, že s tým spočiatku náš p. tréner piatakov nesúhlasil, vyšli sme mu v ústrety. Opäť mu nevadilo, že hrá s o dva roky staršími deťmi.

Bežne tu na štadióne vidím ráno na konci individuálneho tréningu p. Kupčovej, že hrajú na konci hokej druhák s piatakom a nikto to nerieši.

Do budúcna, keď budeme štartovať v našej ligovej súťaži, hrať zápas proti o dva roky starším hráčom určite nebude možné, pretože v súťažnom ročníku môžu štartovať len hráči na základe registračných preukazov. Preto je vylúčené,  aby sme hrali proti  o dva roky starším hráčom.

Na margo amaterizmu v Aréne Sršňov:

Poprosím nemýliť si pojmy Aréna Sršňov a hokejový klub HK Sršne Košice.

Aréna Sršňov je spol. s ručením obmedzeným. V predmete činnosti  Arény  Sršňov je prenájom ľadovej plochy, reštauračné služby, prenájom kancelárskych a obchodných priestorov. Aréna Sršňov je najmodernejšia malá tréningová  hala na SK, ktorá funguje celoročne. Aréna Sršňov dostala od Slovenského zväzu ľadového hokeja cenu za rozvoj športovej infraštruktúry. Hokejové turnaje pre mládež a tiež pre dospelých, ktoré sa tu organizujú už šesť rokov,  majú veľmi kvalitnú úroveň. Naposledy sa o tom presvedčili družstvá ako Dukla Trenčín či Slovan Bratislava, ktoré u nás prednedávnom  štartovali. Dokonca nám už sami vyvolávajú, že keď budeme niečo organizovať, nech ich určite oslovíme.

Zimný štadión Aréna Sršňov sa dva roky pasoval s proti covidovými opatreniami. Fungoval v obmedzenom režime. Napriek ubezpečovaniu našich politikov, že nám budú škody aspoň čiastočne nahradené, sme do dnešného dňa neobdržali ani  Euro. Napriek tomu sme túto krízu prežili a naďalej úspešne prevádzkujeme zimný  štadión a okolitý športový areál, ktorého súčasťou je aj hokejbalové a multifunkčné ihrisko, ktoré bezplatne využívajú okrem detí z hokejového klubu HK Sršne Košice aj žiaci susednej školy ZŠ Drábova a deti s rodičmi z okolitých blokov.

Naďalej úspešne  splácame  úvery, ktoré nám boli poskytnuté na výstavbu.

Momentálne opäť čelíme ďalšej výzve v podobe nárastu cien energií.

Nárast ceny elektrickej energie  je enormný. Boli sme nútení dvihnúť ceny, avšak vždy prihliadame na to, aby to peňaženky našich návštevníkov pocítili čo najmenej. To, že dnes,  keď ostatné haly sa vypínajú, dokážeme aj pri týchto cenách prevádzkovať zimný štadión bez akejkoľvek dotácie od mesta (mestu ešte platíme daň z nehnuteľnosti za naše športovisko vo výške 10 000 Eur ročne) je aj tým, že sme boli prezieravý a na túto energetickú krízu sme sa dlhodobo pripravovali. Už pri výstavbe Arény Sršňov sme mysleli ekologicky a zrážkovú vodu zo striech využívame na úpravu ľadovej plochy, v sociálnych zariadeniach a tiež  na zavlažovanie trávnikov v okolí Arény Sršňov. Máme najúspornejší systém chladenia ľadovej plochy. Máme modernú elektrickú rolbu, prvú svojho druhu na SK. Hala je nadštandardne zaizolovaná. Pokiaľ v letnom období je na inom košickom štadióne pri vonkajšej teplote 36 C vo vnútri ich haly 14C tak v našej hale je 8 C.

V značnej miere využívame tiež odpadové teplo, ktoré vzniká ako vedľajší produkt chladenia ľadovej plochy. V zimnom období si prikurujeme krbom, ktorí je umiestnení na 1.nadz. podlaží.

Minulý rok sa nám podarilo na streche haly vybudovať fotovoltickú elektráreň o výkone 100 kW, ktorá podstatne, hlavne v letnom období, prispela k výraznému zníženiu spotreby elektrickej energie. Nezastavili sme sa a už v týchto dňoch meníme vykurovací systém za úspornejší. Prechádzame  na tepelné čerpadlá, čo nám opäť prispeje k značným úsporám.

Dovolím si tvrdiť, že zimný štadión Aréna Sršňov je dnes moderná, energeticky vynikajúco postavená malá tréningová hala, akej min. na Slovensku niet páru a sme na ňu patrične hrdí. 

Keďže nám už jedna hala z dôvodu neustáleho narastania počtu malých hokejistov v klube HK Sršne Košice nestačí, robíme kroky na výstavbe druhej haly, aj keď dnes ešte neviem, kde na to vezmeme prachy.

Preto vyjadrenia p. Gerdu o amaterizme v Aréne Sršňov sú scestné a nezakladajú sa na pravde.

Na margo len tam doniesť peniaze a to je všetko:

Hokejový mládežnícky klub HK Sršne Košice je občianske združenie, ktorého úlohou je vybudovať u detí kladný vzťah k športu a pripraviť pre slovenský hokej a slovenskú hokejovú reprezentáciu vrcholových hokejistov.

Práca v hokejovom klube a zháňanie financií na činnosť hokejového klubu je náročná práca. Mesto Košice, ministerstvo školstva a náš slov. zväz ľadového hokeja ( napriek tomu že slovenský zväz ľadového hokeja dotácie pre mládež  postupne navyšuje ) hokej podporuje v nedostatočnej miere. Uvediem len, že pri kategórii šiestakov  v našom klube sezóna vychádza na cca. 40 000 Eur za jednu sezónu. SZĽH nám poskytne na štart jedného družstva v súťaži 5 000 Eur.

Cca. 16 000 Eur v priemere dokážeme vyskladať z členských príspevkov od rodičov (aj to len za predpokladu, že máme 30 detí v ročníku, čo je obrovský nadštandard počtu detí v ročníku na SK). Niečo vieme vyskladať cez 2 percentá dane.

Zvyšných cca. 19 000 Eur na jeden ročník musí klub musí niekde pozháňať ( tých ročníkov v našom hokejovom klube HK Sršne Košice  máme k dnešnému dňu už 7).

Darí sa nám to aj  vďaka naším partnerom. Či už je to Aréna Sršňov, základná škola ZŠ Drábova, spol. Magna s.r.o. a ďalší. Poplatky v našom klube sa snažíme držať na najnižšej možnej hranici, aby si hokej mohlo vyskúšať čo najviac detí a z nich vybehlo čo najviac talentov. V porovnaní s iným hokejovým klubom v KE sú v našom klube poplatky  rádovo v desiatkach percent nižšie. Trénujeme v jednej hale a nechodíme ako bezdomovci po okolitých štadiónoch. Taktiež naša letná príprava prebieha v areály Arény Sršňov. Sme vďačný Aréne Sršňov, že nám svoje okolité ihriská poskytuje už po dobu 6 rokov zdarma.

V kategórii štvrtákov máme 3 až 4 tréningy týždenne na ľade ( hráči, ktorí sú žiakmi ZŠ Drábova ich majú 5 ) + jeden tréning suchej prípravy. Navyše sme počas minulej sezóny zaviedli pre ostaršených hráčov v kategórii HP 3,4,5 ďalší tréning zručností navyše. Taktiež kategórie HT6 a HT 7 majú dnes navyše každý týždeň tréning zručností.

Štandardom sú u nás tréningy pre brankárov.

Metodika SZĽH hovorí, že v tejto kategórii by mali byť 3 – 4 tréningy na ľade a 1 – 2 na suchu. Kto chce mať v kategórii tretiakov ZŠ s prídavnými tréningami 8-9 tréningov na ľade týždenne, nech ich má. Ale z vlastnej skúsenosti 40 rokov pri hokeji hovorím, že nejde správnou cestou. Nie je zmyslom mládežníckeho hokejového klubu  byť majstrom sveta v kategórii tretiakov. My chceme vychovať čo najviac hráčov pre reprezentačné výbery, ktoré sa skladajú od 15 rokov a tiež pre vrcholový mužský hokej.

Ideme správnou cestou. Posilňujeme sa tiež trénersky. Naši tréneri si postupne zvyšujú  trénerské licencie a zúčastňujú sa pravidelne na školeniach SZĽH ( aj keď by sme tých školení zo strany SZĽH privítali podstatne viac ). Pribúda nám počet trénerov s 10 a viac ročnými skúsenosťami v trénovaní detí, ktorí už postupne zaškoľujú aj našich mladých trénerov a v tomto smere sme na dobrej ceste.

 Je obrovskou výhodou, že už aj v škole ZŠ Drábova máme nášho vyštudovaného hokejového trénera aj telocvikára. Náš hokejový klub HK Sršne Košice má  len ako jeden zo siedmych hokejových  klubov na Slovensku vytvorené hokejové triedy ( mládežníckych hokejových klubov na SK je 65 ). Ako jediný na SK máme školu len 20 m od hokejovej haly. Pred mesiacom nám na základe našich výsledkov a šesť ročnej úspešnej práce v slovenskom hokeji  ako jedinému klubu na východe SK bola udelená divoká karta a tak môžeme štartovať v kategórii mladších žiakov  v AA skupine,  čo je najvyššia možná súťaž. Taktiež od tejto hokejovej sezóny 2022 – 23 sme jediný mládežnícky hokejový klub, ktorí má v kategórii ml. žiakov v súťaži A prihlásené až dve družstvá. Hrajú nám v ročníku všetci hráči a ja ako aj naši tréneri sa z toho veľmi tešíme. 

Štart až dvoch družstiev v súťaži v jednom ročníku sme umožnili  našim rodičom len za cenu navýšenia poplatku a to o smiešne 2 Eurá mesačne!!! Tieto ceny vieme dlhodobo držať aj na základe toho, že veľa z ľudí, ktorí pracujú okolo nášho mládežníckeho hokejového klubu svoju prácu robí buď bezplatne alebo len na minimálny úväzok. Svoju prácu robia  predovšetkým z lásky k hokeju a z dôvodu, že ich to napĺňa. Že ideme správnym smerom svedčí aj fakt, že sa naši piataci a šiestaci umiestnili počas minulej sezóny zo 16 klubov na prvej a druhej priečke vo východoslovenskej hokejovej lige.

 V kategórii HT 5 sme v minulej sezóne uštedrili klubu HC Košice (klub so 100 ročnou históriou) dve prehry s rovnakým skóre 10:1.

Pred týždňom v novej hokejovej sezóne sme tomuto nášmu košickému rivalovi naložili 17:2

 výsledok HC Košice – HK Sršne Košice 2:17

Áno, výsledky v tejto kategórii nie sú podstatné, ale veľa napovedia.

Preto vyjadrenie p. Gerdu len tam doniesť peniaze a to je všetko sú scestné a nezakladajú sa na pravde.

Na margo jeden deň som bol sponzor a druhý deň mi vyhodil syna z klubu:

Vážim si každého sponzora, ktorí nám pomáha so športovým rozvojom detí.

p. Gerda nám počas  4 rokov, kedy mal svoje deti u nás v klube prispel raz a to zakúpením 70 ks pukov v cene po 0,60 centov za ks. Investoval do svojich vlastných detí  a do detí svojich kamarátov  42 Eur a ja som mu za to vďačný. Sponzorov klubu máme rôznych. Niekto prispeje 100 Eurami, niekto 300 Eurami. Niekto nám pomôže zakúpiť medaily pre deti na ocenenie v turnaji v hodnote 200 Eur, niekto zase zakúpi hokejové sety. Niekto donesie čokoládky pre deti J. Mali sme aj sponzora s 5000 Eurovým príspevkom. Každého jedného si v klube veľmi vážime. Neviem ako mám nazvať seba. Založil som vlastný rodinný dom, moje ďalšie budovy vo firmách a postavil som zimný štadión s okolitým športovým areálom v hodnote 3,5 mil. Eur. Úvery postupne splácam. Ešte to potrvá niekoľko rokov, ale neľutujem.

Postavil som na nohy a stále budujem  mládežnícky hokejový klub HK Sršne Košice. K dnešnému dňu nám tu pravidelne  športuje viac ako 350 detí. Tento hokejový klub som založil pred 7 rokmi. Za tie roky som nakúpil hokejovú výstroj  a rozdal deťom v hodnote viac ako 25 000 Eur. Ja už to vlastne ani nepočítam koľko to je. Veľmi rád  budem tento klub podporovať aj naďalej. Odrobil som bezplatne za 6 rokov okolo činnosti klubu vyše tisícky hodín. Nemám plat. Hrám pre dobrý pocit a tiež preto, lebo má táto práca baví a napĺňa. Som predsedom klubu, organizátorom a moderátorom hokejových turnajov pre deti, som šéftrénerom klubu, som hospodárom klubu, som náborovým pracovníkom, som grafikom klubu, ak treba, tak som aj hokejovým rozhodcom. Možno som na niečo aj zabudol, ale to nie je podstatné. Podstatné je, že som rozhodnutí to veľmi rád robiť, aj napriek tomu, že mi rodičia občas nakladajú J,  aj naďalej.

Na margo vyhodenia syna p. Gerdu z klubu:

p. Gerda  už na druhý deň po nešťastnom zápase dobrovoľne zobral mladšieho syna z nášho klubu a  prestúpil do iného košického klubu. Následne p. Gerda náš hokejový klub a Arénu Sršňov verejne urazil a nazval nás amatérmi. p. Gerda, ako rodič hráča v našom klube, podpísal v máji 2022 kódex HK Sršne Košice, kde sa v článku II. Rodičia uvádza, že sa má rodič zdržať akýchkoľvek verejných komentárov k činnosti klubu a správať sa slušne. Nemá používať akékoľvek verbálne ani neverbálne útoky na adresu trénerov a vedenia klubu. Taktiež rodič nemá zasahovať do odborných záležitostí vo vnútri klubu.

Na základe porušenia týchto pravidiel, bolo p. Gerdovi navrhnuté, aby aj svojmu st. synovi ukončil činnosť v našom klube a prestúpil s ním do iného klubu, kde mu možno toto správanie a podobné vyjadrenia  budú tolerovať.

p. Gerda to akceptoval a aj staršieho syna prehlásil do iného klubu.

Na záver sa chcem poďakovať všetkým ľuďom, ktorí sa podieľajú 365 dní v roku na chode nášho hokejového klubu, či už sú to naši tréneri, vedúci družstiev a samozrejme rodičia. Verím, že Vás občasná, ničím nepodložená kritika zo strany niektorých rodičov, neodradí od ďalšej práce (mňa teda určite nie) a budeme spoločne naďalej úspešne pracovať na rozvoji nášho klubu a výchove reprezentantov pre slovenský hokej.

Ďakujem.

P.S.

Chcem opäť pripomenúť našim rodičom:

Všetci viete, kde ma nájdete. Ak budete mať akýkoľvek problém a nedokážete ho spoločne s naším trénerom či vedúcim družstva vyriešiť, som tu, kedykoľvek zaklopete, pre vás. Odo mňa dostanete ako vždy všetky informácie z prvej ruky.

Prajem vám do novej hokejovej sezóny veľa šťastia, zdravia a športových úspechov pre vaše deti.

S pozdravom

Marek Mergleský
predseda hokejového klubu HK Sršne Košice – o.z.


Sponzori